Počet výsledků: 60

Otevřít filtraci

Virus herpes simplex neboli HSV (zkratka pochází z anglického názvu herpes simplex virus) je souhrnné – a tedy ne zcela přesné – označení pro dva vývojově příbuzné DNA viry: virus herpes simplex 1 (HSV-1) – způsobuje infekce především v oblasti úst a obličeje, virus herpes simplex 2 (HSV-2) – nejčastěji postiženou oblastí bývají genitálie a jejich blízké okolí. Viz také viry, herpes.

Virus herpes simplex 1 neboli HSV-1 (zkratka pochází z anglického názvu herpes simplex virus 1) je druh viru herpes simplex, který způsobuje infekce především v oblasti úst a obličeje. Obvykle se přenáší slinami a může způsobovat například opar rtu. HSV-1 se řadí mezi herpesviry. Viz také virus herpes simplex.

Virus herpes simplex 2 neboli HSV-2 (zkratka pochází z anglického názvu herpes simplex virus 2) je druh viru herpes simplex, který způsobuje infekce především v oblasti genitálií a jejich blízkého okolí. Obvykle se přenáší pohlavním stykem a může způsobovat genitální herpes. HSV-2 se však může přenést i při porodu z matky na novorozence: taková infekce je velmi nebezpečná a může být pro dítě smrtelná, není-li včas léčena. HSV-2 se řadí mezi herpesviry. Viz také virus herpes simplex.

Herpetické viry je jiný název pro herpesviry. Viz také herpes, viry.

Herpes zoster je odborný název pro pásový opar. Viz také herpes.

Genitální herpes je sexuálně přenosná infekce, kterou způsobuje virus herpes simplex (většinou HSV-2, ale původcem může být i HSV-1). Prvními příznaky onemocnění jsou shluky malých puchýřků na povrchu penisu (u mužů) nebo vulvy (u žen). Počáteční infekce spontánně odezní během dvou až tří týdnů, ale vyrážka se poté obvykle v kratších či delších intervalech vrací, přičemž v místech lézí pálí nebo svědí. Genitální herpes se obvykle přenáší pouze v případě přítomnosti aktivní léze; lze mu předejít vyhýbáním se pohlavnímu styku během aktivní fáze. Riziko přenosu se snižuje používáním kondomu. Viz také herpes, virus herpes simplex.

Herpes je latinský název pro opar. Odvozené přídavné jméno je herpetický. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz herpes, herpetický apod.

Herpetická stomatitida je zkrácený název pro herpetickou gingivostomatitidu. Viz také herpes, stomatitida.

Herpetická gingivostomatitida nebo jen zkráceně herpetická stomatitida je zánět dásní (gingivitida) a ústní sliznice (stomatitida) způsobený virem herpes simplex. Projevuje se bolestivými puchýřky na dásních a patře, při opakovaném výskytu pak v oblasti rtů. Viz také herpes, gingivitida, stomatitida.

Herpetiformní dermatitida neboli Duhringova dermatitida je kožní onemocnění, které se může vyskytovat u pacientů s celiakií, resp. nesnášenlivostí lepku. Název „herpetiformní“ je odvozen od tendence k tvorbě puchýřů (typicky se vyskytujících ve shlucích), které na první pohled připomínají kožní projev infekce virem herpes simplex. Herpetiformní dermatitida však není způsobena virovou infekcí. Herpetiformní dermatitida i celiakie jsou způsobeny nesnášenlivostí lepku – směsi proteinů, která se vyskytuje v zrnech mnoha obilovin (např. pšenice, žito či ječmen). Herpetiformní dermatitida se vyskytuje přibližně u 15–25 % pacientů s celiakií. Viz také herpetiformní, dermatitida.

Zobrazeno 1 až 10 z 60

Počet výsledků